Siirry pääsisältöön
Toimintaterapeutti Kajaani

Hakuaika päättyy 23.10.2026 klo 15:00

Hae työpaikkaaSuosikiksi

.

Kainuun hyvinvointialueella on tarjolla mielenkiintoinen toimintaterapeutin tehtävä erikoissairaanhoidossa vaativan kuntoutuksen osastolla, jossa kuntoutetaan avh-kuntoutujia ja ortopedisia kuntoutujia.

Toimintaterapeutti työskentelee jäsenenä moniammatillisessa työryhmässä, jossa työskentelee hoitajien ja lääkärin lisäksi kaksi toimintaterapeuttia, puheterapeutti, neljä fysioterapeuttia ja sosiaaliohjaaja. Tarvittaessa käytössä ovat myös neuropsykologin, kuntoutusohjaajan ja ravitsemusterapeutin palvelut.

Osastolla työskentelee toinenkin toimintaterapeutti, jonka kanssa pääset tekemään tiivistä kollegiaalista yhteistyötä - eli et jää yksin. Pääset työskentelemään nykyaikaisessa, uudessa sairaalassa. Meillä on hyvät ja toimivat tilat ja materiaalit sekä toimiva yhteistyö koko sairaalan sisällä. Lupaamme sinulle hyvän perehdytyksen ja kivat työkaverit, jotka mielellään auttavat ja nauravat myös kanssasi kahvitauoilla.

Kelpoisuusvaatimuksena on laillistettu toimintaterapeutti. Kelpoisten hakijoiden puuttuessa työnantaja voi palkata määräajaksi alan opiskelijan, jolle on kertynyt yli 150 opintopistettä hakuajan loppuun mennessä. Edellytämme tartuntatautilain 48 §:n mukaista rokotesuojaa.

Eduksi luetaan kokemus aikuisneurologisten asiakkaiden toimintaterapiasta ja moniammatillisessa tiimissä toimimisesta.

Vastaanotamme hakemukset Kuntarekryssä. Koeaika 6 kk. Tehtävän täyttämisessä otetaan ensisijaisesti huomioon Kainuun hyvinvointialueen irtisanomisuhan alaiset työntekijät, mikäli he täyttävät tehtävän kelpoisuusehdot.

Ennen valinnan vahvistamista valitun tulee esittää terveydentilaa koskeva selvitys. Työntekijät voidaan testata huumausaineiden varalta.

https://hyvinvointialue.kainuu.fi

Palveluyksikköpäällikkö Marjo Mäkinen, marjo.makinen@kainuu.fi, puh. 044 710 1318, ajalla 6.-16.10.2026
Toimintaterapeutti Ria Äyhynmäki, ria.ayhynmaki@kainuu.fi, puh. 044 797 4150, ajalla 7.-23.10.2026
Palvelualuepäällikkö Esa-Petri Nurmela, esa-petri.nurmela@kainuu.fi, puh. 044 7970545, ajalla 19.-23.10.2026

Kainuun hyvinvointialue, Terveys- ja sairaanhoitopalvelut, Kuntoutustutkimus ja erityisterapia esh

Kainuun hyvinvointialue on noin 4 000 osaajan työpaikka, jonka tehtävänä on järjestää sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen palvelut koko maakunnassa. Haluamme olla aidosti hyvä työnantaja.

Tarjoamme työntekijöillemme mukavan työyhteisön, mielenkiintoisia työtehtäviä sekä mahdollisuuden kouluttautua. Työilmapiiri meillä on tunnetusti rento ja mukava. Me tuemme täällä kollegoitamme ja panostamme työntekijöidemme viihtymiseen. Kainuussa elämme luonnonläheistä elämää ja palveluiden lisäksi lähellämme on myös runsas kulttuuritarjonta. Maakuntana olemme rautainen yhdistelmä elinvoimaa, huipputeknologiaa ja sujuvaa arkea.

Katso Kainuun hyvinvointialueen avoimet työpaikat Kuntarekrystä ja tule työskentelemään kanssamme kainuulaisten hyvinvoinnin puolesta!

Sotkamontie 13

Kajaani 87300

Tutustu työnantajaan
Kainuun hyvinvointialue
Kainuun hyvinvointialue, Terveys- ja sairaanhoitopalvelut, Kuntoutustutkimus ja erityisterapia esh
KAI-05-693-266.10.2026 klo 07:00 - 23.10.2026 klo 15:00VakinainenTyösuhde1.12.20263434,56 e
Hae työpaikkaaSuosikiksi
Työpaikan tiedot Kainuun hyvinvointialue
Kainuun hyvinvointialue, Terveys- ja sairaanhoitopalvelut, Kuntoutustutkimus ja erityisterapia esh
KAI-05-693-266.10.2026 klo 07:00 - 23.10.2026 klo 15:00VakinainenTyösuhde1.12.20263434,56 e
Sinulle suositellut työpaikat